Fotowoltaika, Panele, Inwertery, Montaż

Czym różnią się dostępne na rynku panele fotowoltaiczne?

Jakością wykonania, sprawnością i oczywiście ceną. Radzimy, na co zwracać uwagę przy wyborze.

Jeśli chodzi o technologię budowy paneli fotowoltaicznych, to zdecydowanie dominują dziś ogniwa monokrystaliczne.
Mają wyższą sprawność i są trwalsze od polikrystalicznych (choć trochę droższe).
Można je rozpoznać po wyglądzie: moduły polikrystaliczne są niebieskie, a monokrystaliczne ciemnoniebieskie z białymi kreskami i kropkami lub całkowicie czarne (Full Black).

Jakie panele fotowoltaiczne się opłacają?

• Droższe – bardzo dobra jakość i wydajność, zwykle najdłuższa gwarancja na produkt, ale też nieco dłuższy zwrot z inwestycji. Panele z wyższej półki opłacają się.
• Tanie – dobra jakość i wydajność, zwykle rozsądna gwarancja na produkt, dość szybki zwrot z inwestycji. Warto wybrać te od uznanego producenta. Tanie i dobre panele opłacają się.
• Najtańsze – słaba jakość i z reguły bardzo krótka gwarancja na produkt przekładają się na duże ryzyko różnego rodzaju awarii i kłopotów. Trudno tu w ogóle mówić o zwrocie z inwestycji, bo w grę wchodzi zbyt dużo niewiadomych. Najtańsze panele się nie opłacają.

Trzy najważniejsze zasady przy wyborze paneli fotowoltaicznych

• Nie kupuj najtańszych paneli nieznanych producentów, a zwłaszcza anonimowe, marki No-Name.
• Zwracaj uwagę na gwarancję na produkt. Dopóki obowiązuje, panel możesz wymienić. Krótka gwarancja na produkt (tj. poniżej 10 lat) raczej nie wróży spokoju.
• Korzystaj z usług sprawdzonego instalatora, mającego na koncie setki zrealizowanych instalacji. Tak, jakość montażu ma znaczenie – nieprawidłowa instalacja powoduje, prędzej czy później, poważne problemy. Np. mikropęknięcia mogą być spowodowane właśnie nieumiejętnym montażem. Jednak bardzo istotny jest też etap projektowania instalacji. Dobry instalator doradzi, jakie panele są godne zaufania i dobierze najlepsze pod określone warunki.

A co ze sprawnością, wydajnością i mocą paneli fotowoltaicznych? Czy to nie ma znaczenia?

Jak porównać panele od różnych producentów?
Każde z tych trzech pojęć oznacza coś innego, chociaż sprawność i wydajność są często mylone, podobnie moc i wydajność. Omówimy te parametry po kolei.

Na czym polega sprawność panelu fotowoltaicznego?

• Sprawność mówi nam, ile procent energii słonecznej dany panel przetworzy w energię elektryczną. Np. wynik ok. 20% jest bardzo dobry. Dlatego, porównując panele, zwracaj uwagę na sprawność podaną w procentach. Ważne: sprawność modułu nie zależy od jego rozmiaru.
• Pamiętaj jednak, że producenci mają obowiązek testować sprawność modułów w standaryzowanych warunkach STC (Standard Test Conditions): 1000 watów na metr natężenia oświetlenia, przy temperaturze 25 st. C. Dzięki temu wartości podawane w kartach katalogowych są miarodajne, a sprawność paneli porównywalna, ale też dlatego w rzeczywistych warunkach sprawność modułu będzie inna. Wiele zależy od nasłonecznienia, temperatury, ewentualnego okresowego zacienienia itd.
• Dlatego co najmniej równie ważna jest informacja o redukcji sprawności panelu przy zmianie oświetlenia (tj. względnej sprawności modułu w sytuacji niskiego nasłonecznienia).


Czym sprawność różni się od mocy panelu?

• Moc nominalna panelu określa, ile prądu wyprodukuje, oczywiście w warunkach testowych.
• Moc w znacznej mierze zależy od rozmiaru panelu. Może się zdarzyć, że panel z ogniwami o niższej sprawności będzie generował większą moc niż moduł z ogniwami o wyższej sprawności. Jak to możliwe? Moc jest pochodną liczby ogniw – im jest ich więcej, tym wyższa będzie moc. Im więcej ogniw, tym większy rozmiar modułu.

Jakie znaczenie ma wydajność?

• Wydajność odnosi się już nie do poszczególnych modułów, lecz do całej instalacji.
• Mówi o tym, jakie uzyski osiąga instalacja o danych parametrach, zrealizowana w danym miejscu.
• Z punktu widzenia użytkownika właśnie ta informacja jest najważniejsza. Od tego, ile energii wyprodukuje własna instalacja zależy przecież, jakie będą oszczędności na rachunku za prąd.

Sprawność, moc i wydajność mają więc znaczenie, ale w praktyce najważniejszy jest profesjonalny dobór paneli pod konkretną instalację.
Doświadczony i sprawdzony instalator na pewno nie zaproponuje paneli słabej jakości, bo również w jego interesie jest to, by klienci byli zadowoleni.
Zaprojektuje instalację tak, by zmaksymalizować jej wydajność przy określonych parametrach wyjściowych.