Fotowoltaika, Panele, Inwertery, Montaż

Fotowoltaika dla rolnika

Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze, głównie z powodu nieustannie rosnących cen energii – tylko od początku 2022 roku koszt energii elektrycznej wzrósł aż o 24%, a prognozy przewidują dalsze zwyżki. Średnie koszty prądu dla gospodarstw rolnych to aż 20% wszystkich wydatków, ale skala ta może wynosić nawet aż 40%! Dlatego coraz więcej gospodarstw inwestuje w alternatywne źródła energii, gdyż takie inwestycje drastycznie obniżają rachunki, a także obecnym tempie wzrostu cen zwrot poniesionych kosztów następuje stosunkowo szybko.

Fotowoltaika dla rolnika – opłacalna inwestycja?

Jak dobrze wiemy – ceny energii nieustannie rosną. Inwestycja w instalacje fotowoltaiczną staje się bardzo opłacalna, na pierwszy rzut oka koszty mogą odstraszyć potencjalnego nabywcę, jednakże nic bardziej mylnego, ta inwestycja dość szybko się nam zwróci, a dzięki dofinansowaniom koszt zakupu odpowiednich urządzeń znacząco spadnie.  Państwo coraz bardziej interesuje się tematem OZE w gospodarstwach rolnych dzięki czemu zyskujemy możliwość skorzystania z coraz to rosnącej ilości różnych dotacji.

Fotowoltaika dla rolnika – dotacje

W obecnym momencie rolnicy mogą liczyć na kilka dofinansowań, które zachęcają do inwestycji w OZE. Najciekawszym z nich jest ogólnopolski program Agroenergia, obejmuje zakup oraz montaż instalacji o mocach od 10 do 50 kW. Dzięki tej dotacji możemy liczyć na zwrot od 13 do 20% poniesionych kosztów zależnych od wielkości instalacji, kwoty na jakie można liczyć znajdują się w przedziale od 15 o 25 tyś złotych. Jest to już dosyć spora kwota, szczególnie, że do tego można dołączyć odpis od podatku rolnego w wysokości nawet 25% kosztów inwestycji.  

Reasumując – coraz to większa liczba dotacji dla rolników zachęca do inwestycji w fotowoltaikę, a ciągłe podwyżki cen energii elektrycznej drastycznie zmniejszą czas zwrotu takiej inwestycji. Prognozuje się, że w ciągu najbliższych kilku lat znaczna część gospodarstw rolniczych przejdzie z źródeł energii konwencjonalnej na energię odnawialną, jednocześnie znacząco podwyższając stopień ekologii w kraju.