Fotowoltaika, Panele, Inwertery, Montaż

Instalacja fotowoltaiczna Off-Grid

W obecnych czasach możemy zauważyć coraz to bardziej rosnące ceny za energie elektryczną (aż 24% od początku 2022 roku), które każdy z nas musi opłacać zgodnie z taryfikatorami naszych dostawców. Co jeśli Ci powiem, że jest możliwość aby w pełni się uniezależnić od dostawców prądu? Na ratunek przychodzi nam instalacja fotowoltaiczna typu Off-Grid. Jej największą zaletą zdecydowanie jest pełna niezależność energetyczna oraz brak rachunków za prąd jednocześnie zachowując pełną bezemisyjność szkodliwych związków, które powstają podczas produkcji energii w sposób konwencjonalny. Nie dość, że koszty utrzymania Twojego gospodarstwa domowego drastycznie spadną to dołączysz do społeczności ekologicznego stylu życia.

Dla kogo instalacja typu Off-Grid będzie najbardziej dopasowana?

Spora część ludzi ucieka z głośnych i niespokojnych miast w tereny, na których panuje spokój. Są to tereny znajdujące się blisko natury oraz z dala od wszelkiej aglomeracji. Niestety największym problemem takiej ucieczki jest energia elektryczna, bez której aktualnie nie da się w pełni korzystać z życia codziennego. W takich właśnie miejscach sprawdzi się idealnie instalacja typu Off-Grid, która nie wymaga podłączenia do sieci elektrycznej, a gwarantuje Ci pełną niezależność. Tego typu instalacje możesz nawet zamontować na kamperze oraz łodzi.

Jak działa instalacja Off-Grid?

Energia uzyskana dzięki panelom PV a nie wykorzystana przez nas dzięki zastosowaniu instalacji typu Off-Grid trafia bezpośrednio do akumulatorów, dzięki czemu jesteśmy w stanie ją magazynować na przyszłość. Nie mamy obowiązku wykorzystywania jej na bieżąco. Dzięki takiemu rozwiązaniu w przypadku pochmurnych dni gdy panele produkują mniej energii możemy w każdej chwili ją wykorzystać. W przypadku zestawu tego typu instalacji ogromną rolę odgrywa też urządzenie zwane falownikiem bo to właśnie dzięki niemu prąd stały produkowany przez panele jest zamieniany na prąd przemienny i właśnie wtedy trafia bezpośrednio do naszego domostwa.

Przepisy prawa dotyczące instalacji Off-Grid

W obowiązującym prawie Polskim większość systemów energetycznych musi zostać zgłoszona do OSD co niestety ogranicza nam pełną niezależność energetyczną, jednakże w przypadku Off-Grid nie mamy takiego obowiązku! Z racji, że nie ingerujemy w system energetyczny poza naszym domostwem nie musimy zgłaszać naszej instalacji.