Fotowoltaika, Panele, Inwertery, Montaż

Jak dużej instalacji fotowoltaicznej potrzebuję?

Jeśli znasz realne zużycie prądu w Twoim domu, to wyliczenie mocy instalacji będzie łatwe.
Jak precyzyjnie określić zużycie prądu?
Oczywiście wystarczy do tego wskazanie licznika, ale na pewno nie wystarczy jeden, aktualny odczyt. Najlepiej wziąć pod uwagę faktury za prąd z kilku lat, a w każdym razie z dłuższego okresu, najlepiej obejmującego różne pory roku. Najkrótszy w pełni miarodajny okres to 12 miesięcy.

bilansie energetycznym trzeba też uwzględnić urządzenia, które dopiero się pojawią.
Mogą to być np. nowe sprzęty AGD, ale też pompa ciepła (coraz częściej łączona z fotowoltaiką) albo domowa stacja ładowania samochodu elektrycznego (w Niemczech już bardzo popularne rozwiązanie).

Dlaczego dokładne określenie zużycia prądu w domu jest takie ważne? Dzięki temu można dobrać moc instalacji (czyli liczbę i rodzaj paneli) dokładnie do Twoich potrzeb.
Musi wytwarzać tyle prądu, by pokrywać zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwie domowych, czyli zaspokajać „głód” wszystkich domowych urządzeń i oświetlenia, a równocześnie musi być uzasadniona ekonomicznie, czyli się opłacać.

• Im lepiej dobrana moc instalacji, tym krótszy czas zwrotu z inwestycji.
• W domach jednorodzinnych dość typowe są instalacje o mocy od 5 do 7 kWp.
• W niewielkim gospodarstwie rolnym optymalnie zaplanować instalację o mocy do ok. 9,9 kWp.
• Przy ustalaniu mocy instalacji zwykle przyjmuje się zasadę: zakładane zapotrzebowanie na energię plus 20% (w przypadku instalacji do 10 kWp). To rozsądne podejście, biorąc pod uwagę fakt, że z sieci odbieramy 80% energii, którą do niej przesyłamy w okresach nadprodukcji prądu (czyli wiosną i latem).
• Jednak dokładną moc zawsze dobiera się do indywidualnych potrzeb.


Nie warto montować zbyt dużej instalacji. Kiedy będzie przewymiarowana, oddasz do sieci o wiele więcej energii niż wykorzystasz. Pamiętaj, że ewentualna niewykorzystana nadwyżka przechodzi tylko raz na kolejny rok. A później już do Ciebie nie wróci. (nie otrzymuje się pieniędzy za prąd przesłany do sieci i niewykorzystany).

Oblicz moc samodzielnie Skorzystaj z naszego sprytnego kalkulatora fotowoltaicznego. Bardzo szybko i łatwo policzysz, ile mocy potrzebujesz oraz ile pieniędzy dzięki temu zaoszczędzisz. Jedyne co musisz znać, to średnią wysokość Twoich rachunków za prąd.

To wyliczenie miarodajne, choć oczywiście przybliżone. Skontaktuj się z naszym doradcą, by poznać szczegółowe wyliczenia, uwzględniające indywidualne potrzeby Twojego gospodarstwa domowego. Wycenę i projekt instalacji otrzymasz od nas całkowicie bezpłatnie.