Fotowoltaika, Panele, Inwertery, Montaż

Prawidłowy montaż instalacji wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia.

Montaż instalacji tylko z pozoru może wydawać się prosty. Na pewno nie polega „tylko” na zamocowaniu paneli fotowoltaicznych. Niezbędne jest prawidłowe podłączenie wszystkich podzespołów. A wcześniej instalację trzeba zaprojektować zgodnie z regułami sztuki.

Co jest ważne przy projekcie i montażu instalacji fotowoltaicznej?

• Profesjonalny projekt instalacji pozwala dopasować jej moc do realnych potrzeb energetycznych gospodarstwa domowego oraz uzyskać najszybszy czas zwrotu z inwestycji.
• Taki projekt uwzględnia m.in. specyfikę dachu. Inaczej wygląda instalacja na jednej połaci, najlepiej z ekspozycją na południe, inaczej np. na dachu kopertowym, rozłożona na dwie lub trzy połaci.
• Panele należy montować na odpowiedniej konstrukcji. Powinna być dobrana do rodzaju pokrycia dachu. Bardzo ważne jest również fachowe i rzetelne wykonanie montażu konstrukcji. Pamiętaj, że od jej wytrzymałości zależy bezpieczeństwo całej instalacji i domu. (lub budynku na którym jest założona)
• Dobrze dobrany inwerter (falownik) pozwala korzystać z instalacji na możliwie najefektywniejszym poziomie.
• Prawidłowo zainstalowane zabezpieczenia AC/DC pozwalają spokojnie spać.


Czym się kierować przy wyborze instalatora? Na co zwrócić uwagę przy wyborze instalacji fotowoltaicznej?

• Wybierz firmę działającą na rynku od dłuższego czasu. Sprawdź jej dotychczasowe realizacje, poczytaj opinie klientów. Firma powinna oferować usługę kompleksową: od projektu, przez wykonanie, po uruchomienie instalacji oraz pomoc po montażu.
• Instalatorzy oferujący najniższe ceny lub działający od niedawna nie zawsze są godni zaufania.
• Wybierz firmę montującą podzespoły tylko do renomowanych, sprawdzonych producentów. To szczególnie ważne w przypadku modułów oraz inwertera (falownika).
• Sprawdź, czy otrzymasz gwarancję na: produkt, wydajność, uzysk i montaż.

Tu możesz przeczytać referencje naszych klientów Link
Tu zobaczysz wybrane instalacje, które zrealizowaliśmy Link


Podsumujmy: bardzo ważne jest obliczenie parametrów technicznych instalacji fotowoltaicznej, a następnie profesjonalne wykonanie montażu, wraz ze wszystkimi niezbędnymi zabezpieczeniami. To pozwala użytkownikowi osiągnąć maksymalny uzysk energetyczny przez cały rok. Firma montująca panele fotowoltaiczne powinna też oferować w pakiecie usługi serwisowe oraz odpowiednie gwarancje.