Fotowoltaika, Panele, Inwertery, Montaż

Ulga termomodernizacyjna 2022

Dowiedz się jak wygląda aktualna sytuacja ulgowa dla instalacji fotowoltaicznych.
Korzystanie z energii słońca jest coraz bardziej popularne. W czasach nieustannych wzrostów cen za energię elektryczną oraz znacznym wzroście świadomości ekologicznej coraz więcej ludzi decyduje się na tego typu rozwiązania. Instalacja przynosi zyski zaraz po uruchomieniu.

Ulga termomodernizacyjna – co obejmuje?

Od pewnego czasu koszty utrzymania energetycznego gospodarstwa domowego oraz firm rosną. Coraz więcej osób zaczyna rozglądać się za alternatywami pozyskiwania energii oraz możliwością oszczędności środków, które można zdecydowanie lepiej wykorzystać, jednocześnie coraz to większa świadomość ekologiczna popycha nas ku rozmyślaniu nad źródłami energii odnawialnej. Aby zachęcić nas do tego Państwo daje nam możliwość skorzystania z ulg, które w znacznym stopniu ograniczą nam koszty zmiany źródła energii i właśnie tutaj ogromną rolę pełni ulga termomodernizacyjna. Ulga to nie tylko dotyczy zapewnienia lepszego komfortu cieplnego naszych budynków ale również instalacji odnawialnych źródeł energii, dzięki którym mamy możliwość drastycznie zmniejszyć koszty rachunków za energię elektryczną, jednocześnie mamy również możliwość całkowitego odejścia od standardowych dostawców energii i wejść w pełną niezależność energetyczną.

Ulga termomodernizacyjna – co możemy odliczyć?

Termomodernizacja głównie kojarzy się z ciepłem przez użyty w tym słowie człon „Termo”, jednakże nic bardziej mylnego, to określenie obejmuje również pełną modernizację energetyczną dla częściowej lub pełnej zmianie z energii konwencjonalnej na źródła energii odnawialnej. Dzięki szerszemu znaczeniu ustawy możemy śmiało odliczyć część kosztów przyłączenia się do sieci , a także zakupu urządzeń, które mogą nam zapewnić częściową lub pełną niezależność energetyczną.

Ulga termomodernizacyjna – kogo dotyczy?

Według ustawy, ulga obejmuje jedynie budynki mieszkalne jednorodzinne. Co to właściwie znaczy? Według objaśnień ministra finansów, które miały miejsce w 2019 roku rozumiemy przez to budynek wolnostojący (również bliźniaki, budynki szeregowe albo grupowe), w którym możemy mieszkać, a konstrukcyjnie taki budynek stanowi całość w pełnej samodzielności. Niestety ulga nie przysługuje mieszkańcom kamienic, budynków wielorodzinnych oraz budynków, które nie są zamieszkane. Nie możemy również z niej skorzystać jeśli nasz budynek jest w budowie.

Ulga termomodernizacyjna – ile możemy zyskać oraz jakie są limity?

Zgodnie z aktualną treścią ulgi jesteśmy w stanie znacząco zaoszczędzić na podatku, który przyjdzie nam zapłacić za termomodernizację naszego gospodarstwa domowego. Aktualnie wynosi ona 12% minus kwota zmniejszająca podatek. Daje nam to możliwość zaoszczędzenia nawet kilku tysięcy złotych na samym podatku. Jednakże jest jeszcze jeden ważny wymóg, jaki musimy spełnić aby skorzystać z ulgi – całe przedsięwzięcie rozbudowy musi zostać ukończone w 3 lata licząc od końca roku, w którym zdecydowaliśmy się na takie działanie. Oczywiście dotyczy to kosztów, które ponieśliśmy z własnej kieszeni. Nie odliczymy ulgi za materiały sfinansowane a także dofinansowane przez Państwo.