Fotowoltaika, Panele, Inwertery, Montaż

MITY FOTOWOLTAIKA

Choć rozwój fotowoltaiki jest praktycznie nieunikniony, a sektor ten rozwija się dynamicznie na całym świecie, istnieje również znaczna liczba osób o sceptycznym podejściu do niej. Poniżej omówimy najczęstsze błędne przekonania na temat pozyskiwania energii ze słońca, które wciąż negatywnie wpływają na postrzeganie fotowoltaiki przez wiele osób.

1. Czy panele fotowoltaiczne są w stanie produkować energię w dni pochmurne? 

Jednym z najpopularniejszych mitów na temat fotowoltaiki jest stwierdzenie:  „Instalacja nie działa w pochmurne dni” . Ale czy faktycznie tak jest? W takie dni ilość generowanej energii może być mniejsza w porównaniu do słonecznych dni, jednak nadal są w stanie produkować energię. Technologia fotowoltaiczna opiera się na konwersji światła słonecznego na energię elektryczną, a nie na bezpośrednim działaniu promieni słonecznych. Nawet w dniach pochmurnych panele fotowoltaiczne są w stanie wykorzystać rozproszone światło słoneczne do produkcji energii. Oczywiście, w przypadku intensywnego zachmurzenia wydajność może być nieco niższa, ale fotowoltaika nadal może generować korzystną ilość energii w ciągu dnia, niezależnie od warunków pogodowych.

2. „Panele fotowoltaiczne mogą uszkodzić dach”

Kolejny mit, który często słyszymy od naszych klientów. Więc.. czy panele fotowoltaiczne mogą faktycznie zniszczyć dach? Są one instalowane z uwzględnieniem odpowiednich procedur i zabezpieczeń, które minimalizują ryzyko uszkodzenia dachu. W rzeczywistości mogą one chronić dach przed czynnikami atmosferycznymi.

3. „Panele fotowoltaiczne wymagają częstej konserwacji”

MIT! Zatem, jak często należy konserwować panele fotowoltaiczne i czy jest to wymagające zadanie?

Najczęściej opady deszczu skutecznie oczyszczają panele z lekkich zabrudzeń. Natomiast jeśli pojawiają się zanieczyszczenia takie jak np. ptasie odchody, wtedy zaleca się samodzielne umycie paneli, aby utrzymać je w pełnej sprawności.

4. „Panele fotowoltaiczne są hałaśliwe”

Nic bardziej mylnego! Czy w takim razie panele fotowoltaiczne generują jakikolwiek hałas podczas pracy?

W rzeczywistości są zupełnie bezgłośne, ponieważ nie mają ruchomych części. Nie generują żadnego hałasu podczas wytwarzania energii.

5. „Fotowoltaika nie ma znaczącego wpływu na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych”

Takie słowa, często możemy słyszeć z ust przeciwników fotowoltaiki. Jaki jest więc rzeczywisty wpływ fotowoltaiki na redukcję emisji gazów cieplarnianych? Jednym z najbardziej ekologicznych źródeł energii jest właśnie fotowoltaika, ponieważ nie emituje gazów cieplarnianych podczas produkcji energii elektrycznej. Jej rozwój może znacząco przyczynić się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji.

6. „Trzeba wielu pozwoleń, aby móc zamontować fotowoltaikę”:

To nieprawda. Zatem jakie formalności są wymagane do instalacji paneli fotowoltaicznych? W przypadku instalacji fotowoltaicznych przeznaczonych dla domów jednorodzinnych. Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, montaż instalacji o mocy do 50 kW nie wymaga żadnego specjalnego upoważnienia. Warto jednak pamiętać, że przeciętna moc instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego nie przekracza 7 kW. Po zainstalowaniu takiej instalacji wystarczy zgłosić inwestycję do właściwego zakładu energetycznego.

Fotowoltaika to rozwijający się sektor energetyczny, który ma wiele korzyści. Wielu ludzi ma jednak błędne przekonania na temat tej technologii. Rozwiązując popularne mity, możemy lepiej docenić potencjał tej formy pozyskiwania energii słonecznej i przyczynić się do bardziej zrównoważonej przyszłości energetycznej.