Fotowoltaika, Panele, Inwertery, Montaż

Inwerter

Bijące serce i mózg naszej instalacji fotowoltaicznej.

W świecie energii słonecznej, inwerter stanowi nieodłączny element każdej instalacji fotowoltaicznej, często nazywamy inwerter zarówno mózgiem jak i sercem naszej elektrowni, gdyż pełni kluczową funkcję podczas generowania energii.

Inwerter, zwany potocznie falownikiem ma znaczący wpływ na efektywność całej instalacji, jego głównym zadaniem jest przemiana prądu stałego, generowanego przez panele słoneczne, w prąd zmienny, taki jaki występuje w gniazdkach. To inwerter stanowi most pomiędzy panelami a naszym domem, zmieniając energię ze światła na prąd, który wprowadzamy w sieć energetyczną.

Każdy z naszych inwerterów, posiada dodatkowe zabezpieczenia (poza zabezpieczeniami prądu stałego-DC oraz zmiennego -AC), które mają za zadanie dodatkowo zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną przed skutkami przepięć i wyładowań atmosferycznych, co czyni go tzw. Strażnikiem bezpieczeństwa energetycznego naszego domu, dlatego tak ważne jest, odpowiedni dobór inwertera, dla naszej instalacji fotowoltaicznej. Dzięki rozbudowanym funkcją falownika, ma on również za zadanie wyłączyć instalację fotowoltaiczną w momencie tzw. zbyt wysokiego napięcia na sieci energetycznej. Dodatkowo, poprzez połączenie z domową siecią internetową, inwerter umożliwia monitorowanie produkcji energii w czasie rzeczywistym.

Istnieje wiele rodzajów inwerterów, z których możemy wybierać, zależnie od naszych potrzeb i warunków lokalnych. Wyróżniamy trzy główne typy

Inwertery on-grid: Zaprojektowane do współpracy z siecią energetyczną, te inwertery oddają nadmiar energii do sieci, wspomagając równowagę energetyczną.

Inwertery off- gird/ Inwertery Wyspowe: Wyposażone w akumulatory, umożliwiają gromadzenie nadwyżki energii, co pozwala na jej wykorzystanie w razie potrzeby, zwłaszcza gdy sieć energetyczna nie jest dostępna, inwerter off grid może być również używany bez akumulatorów, albo akumulatorem „energii” może być zbiornik z wodą

Dodatkowo istnieje możliwość wyboru tzw. mikrofalowników, które stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju, w szczególności wybierane są przez klientów, którzy posiadają ograniczone możliwości montażu instalacji fotowoltaicznej w idealnej dla niej warunkach. Mikrofalownik, jak sama nazwa wskazuje jest tzw. mikro inwerterem, montuje się je bezpośrednio na dachu (pod panelami), zajmują zdecydowanie mniej miejsca, oraz pozwalają na dowolną konfigurację instalacji fotowoltaicznej, przykładowo 1 mikrofalownik może obsłużyć od 2 do 4 paneli (w zależności od mocy mikrofalownika). Potocznie mówi się, że mikrofalowniki zastępują po części optymalizatory.

Kluczowym krokiem przed montażem instalacji fotowoltaicznej jest precyzyjne dopasowanie mocy inwertera do specyfiki gospodarstwa domowego oraz paneli fotowoltaicznych. Dzięki zaawansowanym programom do projektowania instalacji fotowoltaicznych, precyzyjnie dobierzemy panele, inwerter, zabezpieczenia, konstrukcję, kable dla bezpiecznego oraz perfekcyjnego montażu, ponieważ wiemy, że dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna to klucz do efektywnego wykorzystania energii słonecznej.